Çanakkale Şehitlikleri

Üsteğmen Hilmi Efendi (Halileli) Şehitliği

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Burhan Sayılır, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 95’inci yılında Çanakkale'nin merkeze bağlı Halileli Köyü sırtlarında Şehitler Çeşmesi yanındaki meçhul şehitliğin sır perdesini araladı. Yrd.Doç.Dr. Sayılır, yaptığı araştırmalar sonucunda, meçhul şehitliğin Üsteğmen Hilmi Efendi’ye ait olduğunu belirledi.

Çanakkale Savaşları’nda çok sayıda Türk subayının şehit olduğunu anlatan Yrd.Doç.Dr. Burhan Sayılır, bunlardan birisinin de Üsteğmen Hilmi Efendi olduğunu söyledi. Yrd.Doç.Dr. Sayılır, Kayseri’de dünyaya gelen Üsteğmen Hilmi Efendi’nin, 1905’te harp okuluna girdiğini, 1908 yılında ise teğmen olarak mezun olduğunu dile getirdi.

Üsteğmen Hilmi Efendi (Halileli) Şehitliği

Yrd.Doç.Dr. Burhan Sayılır şunları söyledi:
“1911’de üsteğmenliğe terfi eden Hilmi Efendi bu rütbede iken Balkan Savaşı’na katıldı. Çanakkale Savaşı’nda Anadolu (Asya) Grup Komutanlığı bölgesinde Kumkale’de bulunan 31’inci Alay 2’nci Tabur 6’ncı Bölük’te görev yaptı. 25 Nisan 1915’te Kumkale’ye asker çıkarmak üzere yapılan yoğun İtilaf Donanması bombardımanda, Halileli sırtlarında bulunan askeri yapı isabet aldı ve tahrip oldu. Binada bazı asker ve subaylar sağ olarak, bazıları yaralı olarak kurtuldu, bazıları ise şehit oldu. Şehit olanların içinde Üsteğmen Hilmi Efendi de vardı. Şehitler Çeşmesi adı verilen mevkide enkazdan çıkarılanlar için bir şehitlik oluşturuldu. Ancak bu şehitliğin kime ait olduğu yıllardır bilinmiyordu. Benim arşivlerde sürdürdüğüm çalışmalar neticesinde, kayıtlara kayıp olarak geçen Üsteğmen Hilmi Efendi’nin şehit olduğu ve yine o bölgede üsteğmen olarak görev yapan Mehmet Efendi tarafından enkazdan çıkarılarak bugün meçhul şehitlik olarak bilinen yere defnedildiği bilgisine ulaştım.”

Yrd.Doç.Dr. Sayılır, uzun süredir üzerinde çalıştığı proje sona erdiğinde Gelibolu Yarımadası ve Kumkale bölgesinde kısa süre sonra meçhul olan hiçbir anıt ve mezarlık kalmayacağını da sözlerine ekledi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu