Çanakkale Şehitlikleri

Mecidiye Şehitliği

Çanakkale deniz savaşlarının en yoğun ve en önemli günü olan 18 Mart günü müttefik donanmasının en önemli hedefi tabyalardır.

Çanakkale deniz savaşlarının en yoğun ve en önemli günü olan 18 Mart günü müttefik donanmasının en önemli hedefi tabyalardır. Seyit Onbaşı’nın görev yaptığı tabya olan Mecidiye Tabyası da 18 Mart günü isabet almış ve 16 nefer şehit olmuştur. Bu bombardımandan sağ olarak kurtulan Koca Seyit sağlam kalan topu, 276 kiloluk mermiyi Niğdeli Ali’nin de yardımıyla sırtında taşıyarak 3 kez ateşlemiş, üçüncü atışta Ocean zırhlısı dümen tertibatından vurmuştur. Koca Seyit’e, savaşın kaderine tesir eden bu kahramanlığından dolayı onbaşılık rütbesi verilmiştir. Mecidiye tabya şehitliğinde Seyit Onbaşı’nın 18 Martta şehit olan vazife arkadaşları yatmaktadır. Şehitliğin anıtında ise Seyit Onbaşı kabartması vardır. Anıtın üzerinde ise şöyle yazmaktadır:

“18 Mart 1915 deniz savaşlarında buruda şehit olanlar Ispartalı Ali Çavuş, İvrindili İsmail oğlu Mehmet,Mustafa oğlu Süleyman ve 13 arkadaşı buruda yatar.”  Kilitbahir Köyü’nün Güneydoğusunda bulunan şehitlik 1962 yılında yapılmıştır.

Mecidiye Şehitliği
Şehitliğin İsmiMecidiye Şehitliği
Şehitliğin YeriKilitbahir Köyü’nün Güneydoğusu
Şehitliğin Yapıldığı Tarih1962
Şehit Sayısı16
Bakımından Sorumlu MakamDoğa Koruma ve Millî Parklar Gn. Müdürlüğü
Şehitlik Hakkında Genel BilgiŞehitlikte, 18 Mart 1915 tarihindeki deniz
muharebesinde Mecidiye Bataryası’nda
şehit olan 16 erin mezarı yer almaktadır.
Şehitliğin karşısında Seyit Onbaşı’nın heykeli bulunmaktadır.
Mecidiye Şehitliği


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu